MNP w Kościele

W październiku 2018 roku dotarła do nas ogromna radość! Modliliśmy się o to długo i gorliwie, aż wreszcie ujrzeliśmy owoce naszej modlitwy. Bóg jest nieskończenie dobry, a Jego łaska trwa na wieki! Od początku października nasz duszpasterz, ks Adam Koppel oficjalnie został mianowany Asystentem Diecezjalnym Młodych Na Progu! Dziękujemy wszystkim, którzy modlili się, aby to stało się rzeczywistością!

W grudniu 2018 nasz program otrzymał niesamowity prezent! Komisja Wychowania Katolickiego KEP poleciła materiały przygotowujące do pracy z młodymi przed bierzmowaniem. To dla nas ogromna radość, wyróżnienie oraz błogosławieństwo, którym zostaliśmy obdarowani.
Całość dokumentu dostępna jest na stronie opoka.news

Ponadto, Ksiądz Biskup Marek Mendyk podzielił się z nami ciepłym słowem:

Od pewnego czasu jestem żywo zainteresowany tym co tak odważnie i konsekwentnie podejmuje gliwicki zespół młodych ludzi ze Szkoły Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego. Opracowany i wdrażany przez nich program formacyjny dla młodych ludzi przygotowujących się do sakramentu bierzmowania to zaproszenie do wejścia na drogę życia z wiary; to piękna droga do żywej wspólnoty Kościoła.
Proponowana przez Zespół katecheza, katecheza ukierunkowana kerygmatycznie, to nie tylko proste dowartościowanie Pisma świętego w przekazie wiary, ale biblijna metoda głoszenia Dobrej Nowiny, która prowadzi do spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. To metoda, która ma dwa ważne etapy: pierwszy prowadzący do nawrócenia, przemiany życia, przewartościowania postaw i uznania Jezusa za wartość najwyższą – to etap budzenia postawy wiary u tych, którym głosi się Słowo (lub reanimacji wiary u wielu spośród kandydatów). Jest to etap głoszenia kerygmatu – podstawowego orędzia, skoncentrowanego na osobie Jezusa Chrystusa. I drugi etap – to etap nauczania, katechezy właściwej i zaangażowania w życie oraz misję Kościoła.
W imieniu Komisji Wychowania Katolickiego wyrażam całemu Zespołowi: duszpasterzom i młodym animatorom, ogromną wdzięczność za przygotowane materiały formacyjne zarówno dla młodzieży, jak i dla liderów, katechetów i duszpasterzy. Dziękuję za włączenie do pracy formacyjnej rodziców oraz stałe przypominanie im, że w ich pracy wychowawczej nikt ich nie zastąpi. Szkoła i Kościół mogą ich tylko wspierać, ale nigdy zastąpić.
Na trud apostolskiej pracy z całego serca wszystkim błogosławię. Niech Duch Święty będzie dla Was Światłem i Mocą. Wobec narastającej przewrotności ducha tego świata z wiarą i ufnością przywołujmy Ducha Świętego: niech Wasza misja dokonuje się w Jego mocy!

bp Marek Mendyk
biskup pomocniczy diecezji legnickiej
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski

źródło: http://diecezja.legnica.pl/biskup-marek-mendyk/

Ks. Robert Kaczmarek, autor książki pod tytułem „Model katechezy przygotowującej do sakramentu bierzmowania w Polsce i w Niemczech” w jednym z rozdziałów szczegółowo opisał schemat działania Programu Młodzi Na Progu. Wskazał na nasze główne założenie: ” (…) parafia jest środowiskiem wzrostu w wierze, czyli Kościołem w miniaturze (…)”. Bardzo dziękujemy ks. Robertowi za wyróżnienie w postaci opisania naszego sposobu pracy z młodymi!

„Młodzi Na Progu – program, w ramach którego młodzież odkrywa wiarę i swoje miejsce w Kościele”. – trudno nam znaleźć bardziej trafny i oddający nasze pragnienie opis tego, co robimy. Ks Roman Buchta, Dyrektor Wydziału Katechetycznego archidiecezji katowickiej, korzystając z okazji kończącego się roku szkolnego 2018/2019 dzieli się tematem katechizacji i ewangelizacji młodych. Zapraszamy do odsłuchania!